Beslenme Dostu Okul Projesi

Okulumuz, öğrencilerimizi sağlıklı beslenme ve hareketli yaşama özendirerek, obezitenin önlenmesine destek olup sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirmeyi hedeflemiş, duyarlılık oluşturmayı temek prensip olarak benimsemiştir.

• Okulumuzun günlük temizlik iş planı yapılmakta ve uygulanmaktadır.
• Temizlik ve dezenfektan için kullanılan malzemeler “Sağlık Bakanlığı’ndan izinli ve ruhsatlı ürünlerdir.
• Okulumuzda hareketli yaşam ilkesi benimsenmiştir. Bu doğrultuda okul bünyesinde turnuvalar düzenlenmekte ve öğrencilerin en az bir spor dalıyla aktif uğraşmaları teşvik edilmektedir.
• Özellikle Beden Eğitimi derslerinde öğrencilerimizin etkin bir şekilde derse katılımı teşvik edilmektedir. Bu doğrultuda spor oyun alanları ile malzemeleri konusunda zenginleştirilme faaliyetlerine sürekli devam edilmektedir.
• Okulumuzun eğitim-öğretim akış programı sağlıklı beslenme ve hareketli yaşama uygun etkinliklerle desteklenmekte ve uygulanmaktadır.
• Öğrenci–öğretmen ve çalışanların farkındalığını arttırmak üzere farklı etkinlikler yapılmaktadır.
• Öğrencilerimizin rutin aralıklarla boy-kilo ölçümleri yapılmakta ve risk grubundaki öğrencilerin velileri bilgilendirilerek ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirilmektedir.
• Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında belirli gün ve haftalar etkin olarak kutlanmaktadır.
• Okul su deposunun düzenli olarak bakımı ve temizliği yapılmaktadır.

“Beslenme Dostu Okul Projesi” çalışmalarını koordine etmek üzere “Beslenme ve Hareketli Yaşam Ekibi” oluşturulmuştur.

HEDEFLERİMİZ:

• Okulumuzda sağlıksız beslenme ve obezitenin önlenmesi için gerekli önlemlerin alınması,
• Sağlığın önemine vurgu yapılarak çalışmaların yapılması,
• Öğrencilerin hareketli yaşam konusunda farkındalığının arttırılması

Bu bağlamda okulumuzda 2019-2020 eğitim öğretim yılı için Beslenme Dostu Okul Projesi kapsamında çalışmalar yürütülecektir.

BESLENME VE HAREKETLİ YAŞAM EKİBİ

MEHMET NURİ UYUNMAZ – Okul Öncesi Öğretmeni
BÜNYAMİN BERK – Okul Aile Birliği Başkanı
DERYA BERK – Veli
SEVGİ ERDOĞAN – Kurum Müdürü

Hazırlanan menüler diyetisyen kontrolünden geçmektedir. Büyüme gelişme çağındaki çocuklarımızın düzgün gelişimi için tüm besin değerleri hesaplanarak hazırlanmıştır. İçerdiği karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve mineraller hesaplanarak hazırlanmaktadır. Hijyen koşullarına dikkat ederek mutfaklarımız diyetisyen tarafından denetlenmektedir. Çağımızın en büyük hastalığı olan obezite ile mücadelede birinci basamak anne ve çocuk beslenme eğitimidir. Çocuklarımızın beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesinde diyetisyenin rolü önemlidir. Çocuklarınız sizin olduğu kadar bizim de kıymetlilerimizdir, bize emanetlerdir.

Beslenme, büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli miktarlarda alıp vücudunda kullanmasıdır. Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında veya gereğinden az ya da çok alındığında, büyüme ve gelişmenin engellendiği ve sağlığın bozulduğu bilimsel olarak ortaya konmuştur. Vücudun büyüme ve gelişmesi, verimli çalışması, dış etkenlere ve hastalıklara karşı dirençli olabilmesi için sağlığın temelini oluşturan yeterli ve dengeli beslenme önemlidir.

Vücudun büyümesi, dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin her birinin yeterli miktarlarda ve dengeli alınması vücutta uygun şekilde kullanılması “yeterli ve dengeli beslenme” dir. Besin öğeleri vücudun gereksinmeleri düzeyinde alınamazsa, yeterli enerji oluşmadığı ve vücut dokuları yapılamadığından “yetersiz beslenme” durumu oluşur.

İnsanın gereksinmesi olan ve besinlerin bileşiminde yer alan 40’ı aşkın besin öğesi kimyasal yapılarına ve vücut çalışmasındaki etkinliklerine göre 6 grupta toplanır. Bunlar; proteinler, yağlar, karbonhidratlar, madenler, vitaminler ve sudur.

Proteinler: Proteinler, hücrelerin esas yapısını oluşturur. Belirli hücreler birleşerek vücut organları ve dokuları yapılır. Protein, büyüme ve gelişme için en önemli besin öğesidir. Birçok hücre zamanla ölür ve yenileri yapılır. Bu nedenle proteinler, hücrelerin sürekliliği için de önemli bir besin öğesidir. Vücudun savunma sistemlerinin, vücut çalışmasını düzenleyen enzimlerin, bazı hormonların da esas yapıları proteindir. Protein aynı zamanda vücutta enerji kaynağı olarak da kullanılır.

Yetişkin insan vücudunun ortalama % 16’sı proteinden oluşur. Bu depo şeklinde değil, çalışan ve belirli ödevler yapan hücreler şeklindedir.

Yağlar: Yetişkin insan vücudunun ortalama %18’i yağdır. Birey harcadığından çok yediğinde vücudun yağ oranı artar, harcadığından az yediğinde ise azalır. Bu nedenle vücut yağı insanın başlıca enerji deposudur. Enerji kaynağı olmadığında, vücuttaki yağ deposu kullanılır. Yağ en çok enerji veren besin öğesidir. Vitaminlerin bir bölümü vücuda yağla alınır. Yağ doygunluk hissi verir. Derialtı yağı vücut ısısını kontrol eder.

Yağlar bileşimlerinde bulunan yağ asitlerine göre 3 gruba ayrılırlar;
• Doymuş yağ asitleri ( tereyağı, içyağı, vb.)
• Tekli doymamış yağ asitleri (zeytinyağı)
• Çoklu doymamış yağ asitleri (ayçiçeği yağı, mısırözü yağı, soya yağı vb.)